Reagovat na příspěvek

ohlas z tisku
[Autor: hugo] [Datum: 27.11.2002 20:50:27]
Pro informaci jinou reakci z tisku (Večerník Praha, 27. 11. 2002, str. 17, Miroslav Plzák, Jak se nestat spisovatelem): Román Martina Daneše Jak se nestat spisovatelem by si měl přečíst každý, koho napadne napsat knihu. I nakladatelům bych doporučoval rozdávat ji všem, kteří přijdou s rukopisem. Mezi spisovatelem a čtenářem totiž opět vyrostly anonymní hradby, o nichž by měl vzdělaný občan vědět, aby pochopil, proč se v české literatuře tak daří braku. Danešův román ovšem není literaturou faktu, je to rám se vším všudy. Docela zvláštním napětím, neomšelým příběhem, a přitom žádné drogy, žádné tunelování bank ani restituční podvody, dokonce ani žádný průhledný milostný příběh. Ovšem nebyl by to právě Daneš, aby do ústředních postav nezakuklil postavy žijící a významné, jimž však nevážně zkomolil jména tak, aby samy sebe poznaly. A právě to dělá Daneše Danešem, že musí provokovat a systematicky si vyrábět nepřátele. A tady také nastává důvod, proč píšu tyto řádky a proč s ním rád konverzuji. Martin Daneš totiž není jen spisovatel, ale i novinář, a to novinář nemilosrdný, zarputilý, rozhořčený a sveřepý. Něco jako Ludvík Vaculík. Nejednou škodí sám sobě, protože se naváží do konání mocných. A mocní bývají nejednou urážliví a mstiví. Daneš nepíše v rukavičkách zvaných glazé, ale v rukavicích boxerských. Neumí jinak, a proto je ostrakizován a proto nenacházíme již delší čas jeho články v denním tisku. Táži se, kam se chceme dostat s novinami pečlivě učesanými do nedráždivých poloh? Kam spěje náš tisk bez novinářských rváčů? Copak se pod slupkou naší současnosti neskrývají politické nehoráznosti, jejichž odkrývání znamená riskovat? Bože můj, čtenář si je přece má hýčkat a pečlivě chránit, má je vyžadovat a vážit si jejich nesmiřitelnosti. Pakliže zmlknou, co s námi bude? Opět se jen a jen dovzíme, jak vláda vzorně plní svůj plán, jak žijeme lépe a radostněji. Věřte mi, že Martin Daneš nepatří mezi křiklouny, ale novináře konstruktivně rozhořčené. Jenomže k čemu to všechno je, když se o všelijakých podrazácích a špinavostech dozvídám od něho jenom já. Ale abych nezapomněl, knížka Jak se nestat spisovatelem je fakt dobrá. (U článku foto: MUDr. Miroslav Plzák, CSc. spolu s novinářem a spisovatelem Martinem Danešem.)
 
Jméno:
Email
Titulek
Opište kód: [?]