Reagovat na příspěvek

RE:E.T. volat domů
[Autor: Sabin] [Datum: 28.06.2002 16:43:14]
Nazdar Marťane! Odpovídám sice až po roce, ale není to tím, že bych tak dlouho přemýšlel, ale vím o tobě teprve 3.den. Takže ti děkuji za tvoje zvýdavé otázky a pokusím se na ně odpovědět. 1)Ano, máš pravdu ve 30-tých letech 15.století bylo mnoho objektů vypáleno. Některé husity, některé katolíky a některé oběma. Těžko říct jestli to bylo 2:1, 1:1 nebo 1:2, ale co víme jistě, byla to hrozná doba, která znala jenom jediné: zabij nebo budeš zabit. Horší snad podle mě už byla jenom 30-ti letá válka, která se úplně vymkla z civilizovaného světa. 2)Ano husité byli skutečně stateční bojovníci, kteří platili ve světě svým bojovým uměním v 15.století, stejně jako Vikingové v 9. a 10.století. Posvátnou úctu k nim ale nedržíme. Tu si zaslouží pouze Bůh. Pokud se jedná o ty vypálené objekty ve vnitrozemí, musíš zapomenout na způsob vedení válek ve 20.století, kde byla fronta, za ní byli přátelé a před ní byli nepřátelé. Válečná fronta v 15.století neexistovala. Kde bylo České království napadeno nebo kde se obrátil vliv ve městě nebo kde byli utlačování kališníci, tak vyrazila polní vojska nebo městské svazy. Některé tvrze byli vypáleny úmyslně, aby se do nic nemohli vrátit ti druzí. V té době mohlo 100 lidí bránit tvrz nebo hrad několik měsíců a to i proti několikanásobně většímu vojsku. Ty cedule o kterých píšeš, tak ty neznám a sjel jsem zřícenin už docela dost. Nebral bych je tak vážně. Někdo se v součastné době baví na úkor člověka, který se nemůže bránit. Citolal jsi taktiku spálené země. Tu měl v úmyslu provést císař Zikmund, když při některé z válečných porad slíbil, že vymaže to české plémě a lehce se o to i snažil. Bral to pak jedním vrzem, katolíky i husity. Stačilo mu jenom, že to jsou Češi. Naštěstí mu v tom bylo ale zabráněno, mohl se uklidnit a přistoupit k jedinému řešení a to k jednání u stolu. 3)O náboženství šlo také. Husité se chtěli navrátit k prvotní církvi. Tedy bez světského vlivu, bez neomylného papeže a bez všech pozlátek a intrik. Když si uvědomíš, že Mistra Jana Husa soudil papež Jan XXIII, který byl předtím pirátem, byl stav církve skutečně neúnosný. Protivníkovo náboženství ani jedna strana opravdu netolerovala, protože se řídila starozákoným heslem "Oko za oko, zub za zub". No a to, že se upalovalo, tak to proto, že to zrovna bylo v "módě". V Římě bylo zase v "módě" ukřižování. Mimochodem, obě smrti museli být strašné! V případě, že by husité zvítězili a pokořili si celou Evropu(o čemž ale pochybuji), myslím si, že by náboženská tolerance nebyla. Dopadlo by to stejně, jako obracení pohanů v Litvě Řádem německých rytířů, ke Kristu. V polních vojskách měli obrovský vliv kněží, kteří mi moc toleratní nepřipadali. Proto muselo nevyhnutelně dojít v bitvě u Lipan, kde zvítězili umírnění husité a ty pak mohli v klidu vyjednan kompaktáta a konečně nastolit na 150 let mír a skutečnou náboženskou toleranci v království. Pokud tě moje otázky neuspokojili a nebo ti na mysl vystali nové, nestyď se a klidně se ozvy. Pokud to budu vědět a ty budeš ochoten to číst, pokusím se ti zase odpovědět. Zdar Sabin
 
Jméno:
Email
Titulek
Opište kód: [?]