Reagovat na příspěvek

rozhodčí
[Autor: fotbal] [Datum: 16.08.2005 22:39:46]
Občas zavítám na tyto stránky a taktéž si občas přečtu fotbalovou diskuzi. Rád bych se také vyjádřil k problémům týkajících se např. rozhodčích a také k příspěvku autora „svobody“. Pohybuji se ve fotbale už 30 let, nejdříve jako hráč a potom jako trenér a funkcionář. A budu popisovat pouze své zkušenosti. Myslím, že ve fotbale je spousta dobrých i špatných lidí, jak mezi sponzory, rozhodčími, funkcionáři, i trenéry. Někteří sponzoři chtějí výsledky hned a nekoukají na čistotu sportu, někteří trenéři učí už v mládeži hráče zdržovat, simulovat a tedy podvádět, atd. Ale já bych se hlavně chtěl vyjádřit k výkonům rozhodčím. Znám spousta dobrých rozhodčích, viděl jsem spousta super zapískaných utkání. Já myslím, že rozhodčí umí rozhodovat zápasy, jenže je ovlivňuje spousty okolností, které se pak změní v nepřátelství. Pro některé rozhodčí je potupa rozhodovat mládež, přijedou na utkání které začíná v 10 hod klidně v 10.15 a dost naštvaný, že musí pískat mládež. Zažil jsem spousta utkání kdy rozhodčí přijel pod vlivem alkoholu a na nástupu ve středovém kruhu místo očekávané věty „ sportu zdar“ nebo „fotbalu zdar“ pronesl „Gambrinusu zdar“. Většina rozhodčích to dělá hlavně pro peníze a ne jak tvrdí, že pískají z lásky k fotbalu. Můžu vám říct, že jsem snad nezažil rozhodčího který by odpískal třeba i přátelské utkaní přípravky aniž by po zápase nepřišel s nataženou rukou. To je divná láska k fotbalu. Co mají říkat pak stovky trenérů kteří chodí min. třikrát týdně na trénink + zápas starají se o spousta mladých lidí bez jakéhokoli vyrovnání a pak přijede rozhodčí v 10.15 naštvaný , zápas podcení a odchodí ho v kruhu. Za tento přístup má být chválený? Udělá chybu, s takovým přístupem není divu, většinou trenér mu jí vytkne a už se to veze, přece nebudu pískat rovinu když mi radí abych běhal. Ale pozor nezapomínám i na to, že spousta trenérů nedokáže realisticky hodnotit situaci. Ale od toho by tam měl být rozhodčí, který by měl situaci umět uklidnit. Má reakce na rozhodčí pramenila hlavně k přístupu k utkání a následné chybě. Přijede jednou za týden, odflákne přístup k utkání a natáhne ruku. Znám hodně rozhodčích kteří si dokazují na hřišti svou sílu, kterou v normálním životě nemají. Neměl by náhodou rozhodčí být partner obou mužstev, který pouze dohlíží na spravedlivou hru??? O drzosti hlavně některých mladých rozhodčí zůstává rozum stát. Např. cituji. Dvacetiletý rozhodčí řekne při zápase třicetiletému hráči. „O co se tu snažíš, někdo tě píchá ženu a ty tady chceš vyhrát“ nebo „ Vys… se na to , tady nevyhrajete.“ Vůbec nemluvím o tom co si po vyloučení rozhodčí vymýšlejí do zápisu, pak ho dopisovali doma a to co si vymýšlejí na hřišti a vidí jen oni to snad popisovat nebudu. O podplácení nebudu raději psát. Nezapomínám, že na to musí být vždy dva. Jeden dává druhý přijímá, ale těmto lidem určitě o fotbal nejde. Kdo chce postoupit musí platit??? Baráže – to je vejvar?? Nerozhoduje se náhodou a postupujících v Hasičárně nebo v Sokolovně?? Jak je to? Fotbal miluju, ale někdy mi zněj zle. Ze špatných lidí kteří ve fotbale pracují. Nemůžou si rozhodčí za své hodnocení a kritiku z větší části sami, za svou vypočítavost, arogantnost, za výkony a chování sami?????? Své jméno nezveřejním z jediné důvodu, ne že bych se styděl za svůj názor, ale pouze z jednoho důvodu. Nedovedu si představit, jak by dopadl klub ve kterém jsem léta pracoval. Ty co to znají mi dají určitě za pravdu. Snad se někdy dočkáme, že na fotbal půjdeme s radostí.
 
Jméno:
Email
Titulek
Opište kód: [?]