Reagovat na příspěvek

Bitva u Ústí
[Autor: Sabin] [Datum: 27.05.2003 10:33:01]
Nazdar Votane! Tak zase budu štourat do tvých stránek. Předem se omlouvám. Takže o co mi jde. Jde o bitvu u Ústí, kterou tady prezentuješ jako III.křížovou výpravu. V tomhle tě, ale musím opravit. Máš pravdu v tom, že 16.6.1426 proběhla Na běhání u Ústí bitva mezi husitskými vojsky a vojsky ze Saska, Míšně, Durynska a Horní Lužice. Nebyla to však křížová výprava, protože před ní nebyl papežem vyhlášen kříž proti Českému království. Byla to pouze mobilizace vojsk z iniciativy markraběnky Kateřiny na obranu obleženého Ústí. Byl to opěrný bod pro vpády katolíků do naší země. Pokud by Ústí padlo, karta by se obrátila. Chci ale zdůraznit, že tím nijak nesnižuji důležitost a velikost této bitvy. Myslím si, že byla skoro důležitější, těžší a krvavější než všechny kruciáty dohromady. Hlavně než ty poslední dvě, které by se dali shrnout do 3 fází: 1.útěk, 2.rychlý útěk, 3.nadávky z dálky. Takže na závěr, bitva u Ústí byla "pouze" bitvou a tudíž proti Čechám vyhlásil papež "pouze" 4 kruciáty: I.Vítkov, II.Žatec, Kutná Hora, Německý Brod, III.Tachov, Stříbro, IV.Domažlice. Jako zdroj těchto informací jsem použil knihy Husitská revoluce díl.3 str.180-181 a Husitské vojenství str.152-156. Pokud jsi ale Votane (nebo někdo jiný) narazil na jiné informace, sdělte mi je a já si je rád přečtu. Zdar Sabin!
 
Jméno:
Email
Titulek
Opište kód: [?]