Reagovat na příspěvek

Ještě jednou deska....
[Autor: alda] [Datum: 08.01.2003 17:07:59]
Před několika lety jsem řešil podobný problém. Na čem postavit kolejiště. Své první kolejiště před třiceti lety (nikdy nedokončené) jsem postavil na dubové desce tlusté 5cm o rozměru 4 x 2m (pozůstatek starého ručního mandlu). To se mi ale nyní nezdálo nejvhodnější. Proto jsem zvolil "klasiku": základní rám (rošt) pro kolejiště HO o rozměrech 200 x 105cm z dřevěných latí 10 x 2 cm. Základní desku jsem položil pouze v místech nádraží , ostatní části trati jsem vyřízl z překližky tlouštky 5 mm (získal jsem ji ze staré šatní skříně). Vše jsem natřel zředěným Balakrylem. Terén jsem modeloval z polystyrenových desek. Lepil jsem je lepidlem na polystyrenové podhledy Styropor kleber od fy Güfa (v Praze prodává OBI). Vynikající ! Jemná konzistence, lze nanášet pouze bodově, nejpozději druhý den zaschlé, drží na jakémkoliv povrchu a jakýkoliv materiál , možno použít i na kašírování. Relief krajiny jsem hrubě vyřízl nožem, definitivní podobu jsem dotvořil horkovzdušnou pistolí. Výhoda: práce jde rychle, vzniká mminimum odpadu, po ukončení práce je na povrchu polystyrenu pevná vrstva. Pak to již bylo poměrně rychlé. Polystyren jsem natřel zředěným disperzním lepidlem a polepoval dvojitou buničitou vatou (na rozdíl od toaletního papíru nebo novin se tolik "nekrabatí"). Protože v mém případě jde o kolejiště zkušební, definitivní podobu terénu jsem dal zředěným bílým Balakrylem obarveným temperovými barvami. Ihned po aplikaci nátěru jsem krajinu posypal obarvenými pilinami. Lysá místa jsem opravil zředěným disperzním lepidlem. Výše zmíněný postup se mi zdá docela dobrý. V detailech by ho bylo možno určitě vylepšit, ale ani po třech letech v nevytápěné místnosti (teplota kolísá v rozmezí +5 až +25°C) se nic nebortí, nic se neodlepuje, nic neplesniví. A ještě na závěr : smekám klobouk před autorem těchto stránek!
 
Jméno:
Email
Titulek
Opište kód: [?]