Reagovat na příspěvek

horsi nez mor
[Autor: zdenek] [Datum: 17.04.2001 10:11:47]
Drobná poznámka, pokud se nemýlím, na svých stránkách uvádíte, že Zikmund proti Husově upálení protestoval a tady na foru píšete, jaký byl zpátečník, že nechal Husa upálit. Nehodlám se pouštět do debaty, kdo toho stačil vyvraždit víc. Po těch staletích už nepoznám komu onen zapisovatel zrovna fandil. (Zrovna jsem se totiž v Reflexu dočetl, jak doboví kronikáři poupravili fakta o bitvě na Vítkově) V každém případě se po husitech zachovalo nejvíc trosek. Já to beru jako diskusi o tom, zda vůbec existují nějaké ideje, které opravňují k vraždění a drancování. Teď o víkendu mě přímo uchvátila kniha Benjamina Kurase –Jak přežít padouchy. Vřele doporučuji. Jedno z mott použitých v této knize: existují pouze dvě rasy lidí :zlí a dobří. Proto ve mně výkřiky typu jseš Madar (katolík, žid,protestant) a proto dostaneš ‚uberschwunkem přes držku žádné nadšení nevyvolávají. Takže přiznávám, že ve mně slovo sudetský Němec nevyvolává žádné negativní emoce. Domnívám se, že většina Čechů, vidí sudetské Němce, jako cizáky, které jsme po právu vyhnali. Oni však dotyčná území obývali celá staletí a byli, padni komu padni ze svých domovů vyhnáni. Můžeme debatovat o tom, kdo měl na dané situaci jakou vinu a jak ona situace vznikla. V každém případě v Sudetech vedle sebe žili ti dobří ve vzájemné shodě po dlouhou dobu a kraj oplýval mlékem a strdím a ti zlí způsobili, že se bývalé Sudety dodnes z odsunu nevzpamatovaly. Navštivte třeba Dolní Vlkýš . Dvanáct km od Plzně uvidíte téměř zcela opuštěnou vesnici, kde již půl století chátrají kdysi prosperující statky. Dost pochybuji, že v té vesnici před válkou sídlilo nějaké nadprůměrné množství zloduchů.Postavte se na náves rozhlédněte se kolem a zkuste si uvědomit, jaké myšlenky Vás napadají. Služebně jsem pobýval v Německu skoro dva roky. Nevím zda je to náhoda, ale nejvřeleji se ke mně chovali bývalí sudeťáci, kteří z Čech odešli jako malé děti. Nepovažovali mě za lumpa , který jim ukradl jejich domov. Měli očividnou radost, že mluví s někým, kdo se narodil ve stejné zemi jako oni. Nějak jsem jim nedokázal říct, vy hnusní revanšističtí imperialističtí essesáci (nebo co to vlasně je ve většině českých očí za lidi). Takže se omlouvám, že nejsem ten správný český vlastenec a hrdinství projevená některými Čechy při odsunu ve mně nadšení nevzbuzují.A co víc dokonce aj s rusama vyjdu po dobrym. No co snad mě za to pánbů nepotrestá. :-)Jen s těma husitama mám furt konflikty :-) Aby snad nevznikla nějaká mýlka, pokud naši zemi někdo napadne, jsem toho názoru, že měl by dostat přes držku. Což je bohužel na další smutnou debatu.
 
Jméno:
Email
Titulek
Opište kód: [?]